Javascript Menu by Deluxe-Menu.com

SKNBuzz Radio - Strictly Local Music Toon Center
My Account | Contact Us  
 Home  >  Headlines  >  NEWS
Posted: Wednesday 14 November, 2018 at 8:02 PM

First National STEM Fair Winners Announced

By: MoE, Press Release

    (EMU) – St. Kitts, November 14, 2018: Winners of the First National STEM Fair were awarded for their innovation and resourcefulness during a ceremony held on Monday 12th November at the auditorium of the Immaculate Conception Catholic School.  

     

    The STEM Fair, held on November 8th and 9th drew 255 students from primary, secondary and tertiary level institutions around the country. “Today’s event is not only a signal one in the Ministry of Education, but it is also a very relevant and profoundly meaningful exercise in our nation’s history,” announced the Minister of Education, Hon. Shawn Richards. “This event highlights that we are embracing Science Technology Engineering and Mathematics as the future of education in St Kitts and Nevis.”  
     
    “It was an electrifying and fitting culmination of two amazing days of STEM Fair displays,” exclaimed Olston Strawn, Science and Technology Coordinator, “Our children have made us proud.” 
     
    In addition to the top performers being awarded, each participating school and students received prizes and recognition. 
     
    The Best Presenters
     
    These winners received a, a Scenic Railway tour, a special prize donated by Pharmcarre and a backpack. 

    Kindergarten - Grade 2 Zahra Browne (Beach Allen Primary)
     
    (Grade 3 – 4 Tyler Maynard (Beach Allen Primary)
     
    Grade 5 – 6 D’ Jaaden Dunrod (Cayon Primary)
     
    Form 1 – 2 Dominique Williams (Washington Archibald)
     
    Form 3 – 5 Allondrae Fyfield Browne (SKI Academy)

    Most Entries 
     
    Schools with the greatest number of students participating received cash prizes and a sponsorship from the Development Bank of St. Kitts and Nevis.

    Tucker Clarke Primary and Dieppe Bay Primary Schools
     
    Washington Archibald High School and Verchilds High School 

    Best Exhibits
     
    Special presentations were made for the best exhibits in each of the disciplines in STEM, monetary prizes were distributed to the following; 

    Science        "An Ecosystem in Motion" by Allondrae Fyfield Browne of SKI Academy
     
    Technology "From Trash to Treasure" by Olivia Brown, Ludelcia Harvey and Bionca Berry of Cayon High School
     
    Engineering "Artbot" by Alique Gutterrez and J’yani Isaac of Cayon Primary School
     
    Mathematics "Division Machine" by D’Jaaden Dunrod of Cayon Primary School
     
    Integrated Project: "BAPS Natural Lip Gloss" by Zahra Browne, Leonard Stapleton, Ejah Colbourne of Beach Allen Primary School
     
    The CC4Fish Project Award
     
    This award went to the students with a project that best addressed the issue of climate change and its impact on the marine environment. 

    “From Sea to Coast: Sargassum Seaweed to Compost" by Shakera Mangra, Juniqua Ellis and Malique Daniel of Cayon High School
     
    Top Projects 
     
    The school and students that were adjudged the top three in each age are as follows:

    Kindergarten - Grade 2
     
    First Place "BAPS Natural Lip Gloss" - Beach Allen Primary School
     
    Second Place "Walking Rainbow" - St Pauls Primary School
     
    Third Place "Artbot" - Cayon Primary School

    Grade 3 - 4
     
    First Place "Mobile AC Unit" - Beach Allen Primary
     
    Second Place "Prevention of Soil Erosion" - Irish Town Primary
     
    Third Place "Projector Using a Light Bulb" - Sandy Point Primary

    Grade 5 - 6
     
    First Place "Division Machine" - Cayon Primary
     
    Second Place "The Healthy Cookrite Solar Cooker" - Newton Ground Primary
     
    Third Place "Say Hello to Aloe" - Cayon Primary

    Form 1 - 2
     
    First Place "Hydroponics vs Traditional Agriculture" - WAHS
     
    Second Place "Investigating the Shelf Life of Local and Imported Bread" - CEMSS
     
    Third Place "Alternative Method of Making Coal" - BHS AND "A Winning Math Concept" - CHS

    Form 3 - 5
     
    First Place "From Thrash to Treasure" - CHS
     
    Second Place "An Ecosystem in Motion" - SKI Academy
     
    Third Place "From Sea to Coast: Sargassum Seaweed to Compost" – CHS
     
     
     
    Disclaimer

    This article was posted in its entirety as received by SKNVibes.com. This media house does not correct any spelling or grammatical error within press releases and commentaries. The views expressed therein are not necessarily those of SKNVibes.com, its sponsors or advertisers
     
Copyright © 2019 SKNVibes, Inc. All rights reserved.
Privacy Policy   Terms of Service